Saturday, September 26, 2009

Paavo Järvi dirigeerib USAs Tüüri uut sümfooniat ERR

Kuumad uudised 26 Sept 2009 EE Online
Priit Kuusk

Cincinnati Sümfooniaorkestri muusikadirektor Paavo Järvi juhatab USA esmaettekandena oma orkestri ees Erkki-Sven Tüüri uut, Seitsmendat sümfooniat.

Erkki-Sven Tüüri VII sümfoonia on Frankfurti Raadio Sümfooniaorkestri (FRSO) ja Cincinnati Sümfooniaorkestri ühistellimus Eesti heliloojale, mis on sündinud Paavo Järvi initsiatiivil.

Sümfoonia kannab alapealkirja "Pietas" (lad. k. "kaastunne") ning on pühendatud tiibeti rahva vaimsele juhile Tenzin Gyatsole. Helilooja esmakordse kooriga sümfoonia maailmaesiettekanne leidis aset 18. juunil FRSO esindussaalis Frankfurti Alte Operis. Frankfurti orkestrilt oli see juba kolmas tellimusteos Tüürile.

Eesti helilooja umbes 40 minutit kestev "Pietas" kõlab esmakordselt USAs Cincinnati Sümfooniaorkestri uue hooaja ühes avakavadest orkestri residentsis Music Hallis 25., 26. ja 27. septembril Paavo Järvi dirigeerimisel. Orkestri kontserdid annab hiljem salvestatuna eetrisse USA raadiojaam WGUC, seekordset kava on seal võimalik kuulata 3. jaanuaril 2010.

Lisaks Tüüri sümfooniale on kavas veel Pjotr Tšaikovski Viiulikontsert, kus solistiks on Sibeliuse konkursi võitnud Alina Pogostkina – ainuüksi tänavu on Alina populaarsete klassikaliste viiulikontsertide solist vähemalt kahekümne tuntud orkestri ees.

Järvi juhatab ka Richard Straussi sümfoonilist pilti "Till Eulenspiegel" ning "Polovetside tantse" Aleksandr Borodini ooperist "Vürst Igor". Tüüri ettekandel teeb kaasa Cincinnati Maifestivali koor.

Järgmisel nädalal, kui Paavo ise dirigeerib kuulsat Chicago Sümfooniaorkestrit, seisab tema orkestri ees Cincinnatis juba Kristjan Järvi.


No comments: